Καλπάζει…ακάθεκτος

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα το βράδυ o Λεύκιππος Caffeine στο Αμοιρίδειο επί των αξιόμαχων Δέκα με 75-66. Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ καλά για τον Λεύκιππο Caffeine , ο οποίος κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση  και έκλεισε το α΄δεκάλεπτο με 20-11 και έχοντας ακόμη πιο ανεβασμένο ρυθμό στο β΄ δεκάλεπτο έκλεισε το ημίχρονο με μια διαφορά 15 πόντων (37-22).

Η εξέλιξη όμως δεν ήταν το ίδιο εύκολη στο δεύτερο ημίχρονο αφού οι ΔΕΚΑ άρχισαν να βρίσκουν διέξοδο στην επίθεση και άρχισαν, με βομβαρδισμό από την γραμμή των 6,75 (12 συνολικά τρίποντα) , να ροκανίζουν την διαφορά κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες όμως του Παναγιώτη Αμοιρίδη είχαν τις απαντήσεις στις κρίσιμες στιγμές κι έτσι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους. Τελικό αποτέλεσμα 75-66 και την άλλη Κυριακή αγωνιζόμαστε στα Μουδανιά με την τοπική ομάδα.

Πρώτα βιολιά από τον Λεύκιππο Caffeine οι Χρήστου με 19(2) πόντους και ο Κουμπάνης με 16.

Καλύτεροι από τους ΔΕΚΑ οι Πρωτούλης με 15(1) πόντους και Παπασάβογλου με 14(4).

Τα δεκάλεπτα:  20-11, 37-22, 54-42, 75-66(τελικό)

Διαιτητές: Καλέσης – Χρυσάφης

Λεύκιππος Caffeine (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 16, Νταβουλτζόπουλος  8, Δώδος 3, Στεργίου 7(1), Κυφωνίδης, Δάτσης, Παλλάκης 2, Σταμπουλής 11(2), Κάλφας ,Στασινόπουλος 6, Χρήστου 19(2), Σταματέλος 3

ΔΕΚΑ(Κυριαζής): Βενετίδης , Φυλάκης, Δημητριάδης 2, Θεογιάννης , Χαρταβέλλας, Ροΐδης, Κοιμτζόγλου 14(2), Κριτσικάς 2, Παπασάβογλου 14(4), Μπάκος 7(1), Πρωτούλης 15(1) Βογιατζής 12(4)