Εφηβικό : Λεύκιππος – Αρίωνας 52-54 (pics)

Ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ήταν το σημερινό παιχνίδι ανάμεσα στον Λεύκιππο και τον Αρίωνα το οποίο έληξε με νικητή την ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου με 52-54. Το παιχνίδι κρίθηκε 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα με ένα καλάθι του Μελαδιανού ενώ την ίδια στιγμή ο πάγκος του Λεύκιππου διαμαρτύρεται για ένα τάιμ άουτ που δεν δόθηκε.

Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του είχε τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με ένα ελαφρύ προβάδισμα του Αρίωνα. Στο τέταρτο όμως δεκάλεπτο ο Λεύκιππος έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια και κατάφερε να ισοφαρίσει 2 λεπτά πριν το τέλος σε 52-52. Όμως σε μια επαναφορά της μπάλας από έξω 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στη παράταση,  ο Μελαδιανός κατάφερε να δώσει την νίκη στον Αρίωνα πετυχαίνοντας το τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Σκόρερς του Λεύκιππου οι Σαββίδης με 28(2) πόντους και Μουργόπουλος με 19(3) ενώ από τον Αρίωνα οι Μελαδιανός 24(1) και Κουρτίδης 16(1).

Διαιτητές: Ισιγώνης – Τριανταφύλλου

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 29-34, 40-43, 52-54.

Λεύκιππος (Κούτρας – Σταυρίδης): Μπακαλίδης 2, Λιάτσας, Μουργόπουλος 19 (3), Ζάβουρας, Κοπτόπουλος, Σαββίδης 28 (2), Γκοβέσης, Κατσάνος, Λαύκας, Καλτσάς 3.

Αρίωνας (Παπαδόπουλος – Σιδηρόπουλος): Κουρτίδης 16 (1), Παπαδόπουλος, Χαϊτίδης, Κίτσος 3 (1), Θεοδωρίδης 4, Τασελαρίδης 2, Ευγενίου 3, Ευστρατίου 2, Μελαδιανός 24 (1) , Ντορφάν, Μπαρδακίδης