Επίσημη…αναγεννημένη

Το περσινό φάντασμα – παρωδία που εμφανίστηκε στο Ελσίνκι αρχίζει να δίνει τη θέση του σε ένα ομολογουμένως ενθαρρυντικό μέλλον που τόσο πολύ όλοι μας περιμένουμε και ευχόμαστε. Η εθνική ομάδα μπάσκετ  εξασφάλισε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο κύπελλο του 2019 (μόνο με χαρακίρι πλέον χάνει το τρένο), και με οδηγό τον Γιάννη Μπουρούση ο οποίος γνωρίζει πολύ καλά το δρομολόγιο Κίνα-Ελλάδα και πίσω πάλι, χαράσσει ένα νέο δρόμο του μεταξιού προς την ασιατική χώρα. Μία πειστική εμφάνιση συνοδευόμενη με ελκυστικό μπάσκετ την Κυριακή στην Τιφλίδα (16/9) θα επιβεβαιώσει του λόγου το αληθές.

Η εθνική ξεκίνησε με τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου Πρίντεζη και Μπουρούση με τον Νικ να είναι σε ρυθμό από την αρχή με 8 πόντους και 2 ασίστ, ρυθμός που διαταράχτηκε από τα 3 γρήγορα φάουλ. Στον αντίποδα οι Σέρβοι έφταναν με ευκολία στο επιθετικό ριμπάουντ και παρά τα πολλά άστοχα τρίποντα έκλεισε προηγούμενη με 16-18 το δεκάλεπτο. Αν και οι αντίπαλοι είχαν +8 βολές και μόλις δύο λάθη, η εθνική με 5/8 τρίποντα έκλεισε το ημίχρονο με 35-32 υπέρ της.  Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπουρούση να είναι ορεξάτος και στις δύο πλευρές του παρκέ, το σκορ έφτασε στο +12 αλλά οι Σέρβοι με μπροστάρη τον Μπογκντάνοβιτς μάζεψαν τη διαφορά κάνοντας ένα επιμέρους 11-1 για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος στο 51-47.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χερι στο σκορ μέχρι που ο Πρίντεζης με κρίσιμες εκτελέσεις έδωσε ανάσες στην ομάδα μας με αποτέλεσμα 2 λεπτά πριν το τέλος να προηγούμαστε με 65-59. Με τον χρόνο να πιέζει οι Σέρβοι ποντάρισαν στο μακρινό σουτ αλλά ήταν άστοχοι και το σκορ έκλεισε στο 70-63 δίνοντας στην Ελλάδα μια σπουδαία νίκη από όλες τις απόψεις.