Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ασπίδα – Λεύκιππος Ορόσημο 61 – 67

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της μπασκετικής σεζόν 2020-21 ο  Λεύκιππος Ορόσημο (Κ-20) , σε αγώνα που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου 12 Σεπτεμβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο του Μ. Ευμοίρου “Χριστίνα Χριστοδούλου”, νίκησε την αντίστοιχη της Ασπίδας 61 – 67  για την α’ φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ “Τάσος Χαραλαμπίδης”.

Ο αγώνας που πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο της ΕΟΚ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Λεύκιππο Ορόσημο να βρίσκεται μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μόλις με 1 πόντο.

Η Ασπίδα ξεκίνησε καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (56- 51) . Όμως ο Λεύκιππος Ορόσημο έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχοντας ορθές επιλογές στα τελευταία λεπτά κατάφερε να αναδειχθεί νικητής με 61 – 67 πετυχαίνοντας μια μεγάλη ανατροπή με 0-13 καθώς το 61-54 στο 36΄ έγινε 61-67.

Πρώτος σκόρερ για τον Λεύκιππο Ορόσημο ο Χρήστος Μαραβέγιας με 22 πόντους και 6 τρίποντα.

Λεύκιππος Ορόσημο (Μαγιάννης-Βαχαρίδης): Μαραβέγιας 22 (6), Ζαμπάκης 5 (1), Παλλάκης 6, Μακαρατζής 14 (2), Σαββίδης 5, Πεχλιβανίδης, Ιωαννίδης 2, Τσιρχόγλου 2, Παπαθεοδώρου 5, Κοπτόπουλος, Δεληγιάννης 6, Βασαλάκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 34-35, 56-51, 61-67

Διαιτητές : Παρασίδης – Παπαθεολόγου