Νίκη – Ορόσημο

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η παιδική ομάδα του Λεύκιππου το φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε σε ένα άκρως ανταγωνιστικό παιχνίδι της συμπολίτισσας Ασπίδας με 65-59.

Οι αρκετοί φίλαθλοι που προσήλθαν στο κλειστό Φ. Αμοιρίδης παρακολούθησαν ένα γεμάτο σασπένς και ανατροπές αγώνα καθώς οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο οποίο και επικράτησαν. Στο πρώτο ημίχρονο η Ασπίδα βρήκε καλύτερο ρυθμό και κατάφερε στο μέσο της δεύτερης περιόδου να ξεφύγει μέχρι και 11 πόντους αλλά οι παίκτες της ομάδας μας έβρισκαν τον τρόπο να ροκανίζουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 26-32 υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι αθλητές μας στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι και παλεύοντας κάθε φάση στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ ακόμη και με 8 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως προμηνύονταν, το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, όπου η ομάδα μας άντεξε στην πίεση του αντιπάλου και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη που εκτός από βαθμολογικά έχει και ψυχολογικά οφέλη για τη δύσκολη και μακρά συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 26-32, 45-43, 65-59.

Οι πόντοι για την ομάδα μας: Τσιρχόγλου 7(1), Σαββίδης 22(3), Πεχλιβανίδης 7(1), Ιωαννίδης 4, Βάμπουλας 10, Καλεντερίδης, Παπατζέλος, Πλέσιας, Ρούμογλου 11, Μπακαλίδης, Τροχαλιάς 4.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας με τον έτερο συμπολίτη Αρίωνα στις 17/10 και ώρα 21.30 στο Φ. Αμοιρίδης.

Ακολουθούν φωτογραφίες από τη σημερινή αναμέτρηση.

Υ.Γ. Όλα τα Milestones (έτσι λέμε στο χωριό μου τα ορόσημα) αξίζουν να γιορτάζονται αναλόγως. Γι αυτό και η διοίκηση του Λεύκιππου μετά τη σημερινή νίκη παρέθεσε γεύμα στο Εστιατόριο Ξανθίππη στους παίκτες και προπονητές της ομάδας.