ΧΑΝΘ – ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ 56-52

Για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Ανδρών ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ γνώρισε την εκτός έδρας από την ΧΑΝΘ με σκορ 56-52 χάνοντας έτσι την ευκαιρία να παραμείνει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου σε ελάχιστα χρονικά σημεία της αναμέτρησης μπόρεσε να πιάσει απόδοση βάσει της αξίας του και έτσι μοιραία ήρθε η 5η ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο 2ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ το οποίο και έφτασε στους 5 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου 29-34.

Η επιθετική αφλογιστία στο δεύτερο ημίχρονο και οι ελάχιστες επιθετικές λύσεις ήταν η κύρια αίτια που ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ έμεινε πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα που θα του επέτρεπε να μείνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 16-16, 29-34, 40-43, 56-52

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Θεοδωρίδης

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης-Μωυσιάδης): Βλάσιος 12(4),  Αλτίνης 3, Ιωάννου 4, Τσιρογιάννης, Επαμεινώνδας, Ζωίδης 2, Μπρόζος 16(2), Μαργαριτόπουλος, Χιτικούδης, Ζιάκας 14(3), Κομνιανίδης 3(1), Τσιριλάκης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος-Ρετζέπης): Καντά 9, Παλλάκης 8(2), Μακαρατζής 10(1), Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης, Μπουτσακτσή 10, Μαλανδρής, Χρήστου 15.